сряда, 26 август 2015 г.

Ипотечните кредити - какво трябва да знаем за тях?

Ипотечни кредити
Ипотечните кредити са били доста популярни на запад от десетилетия, но в България започнаха да набират скорост значително по-късно.

Ипотекирането само по себе си се изразява в получаване на парична сума от банката като за услугата кредитополучателя гарантира с недвижимата собственост, която притежава.

На пръв поглед това изглежда доста рисково, но всъщност е един доста лесен начин човек да получи голяма сума пари от банката, например за да направи свой бизнес или за нещо друго, в което иска да инвестира по-голяма сума пари. Ипотекирането е, така да се изразим, лесен начин за човек с не много големи финансови възможности да получи голяма сума пари. Ако пък ви трябват бързи пари на заем, Vivus.bg предлага едни от най-изгодните условия в момента.

Като цяло малко неща са достатъчно сериозна причина, за да ипотекирате жилището си. Едно от тях е желанието да се сдобиете с второ такова, при което първото служи за гаранция за отпускане на банков заем. В този случай залогът е наистина сериозен и си заслужава риска.

Друга ситуация, в която ипотеката е приемлива е, ако е на лице наистина много добра бизнес идея, чиито успех е на практика гарантиран и се изисква единствено стабилна сума пари, която да подкрепи вашето начинание.

Също така, много хора теглят ипотечни кредити за да реновират много стара къща или друг недвижим имот и да го направят годен за живеене.

По правило обаче, ипотеката не е особено добра идея за всяка ситуация. Все пак човек залага своя дом и ако не успее да изплати дълговете си, съществува реалната опасност да загуби това, което има.

Освен това, не си струва да залагате жилището си, за да получите по-малка сума от неговата реална стойност. Така например, идеята да ипотекирате жилище, което струва 50 хиляди евро за да получите ипотечен заем на стойност от 10 хиляди евро не звучи толкова примамливо и атрактивно като възможност.

Възможността да се изтегли ипотечен кредит и каква ще бъде сумата, която може да се отпусне срещу гаранция с даден имот може изключително много да варира. Причината е, че всеки имот има различна стойност и разликите в пазарната атрактивност на два недвижими имота може да се различава неимоверно.

На пример, не е възможно тухлен апартамент ново строителство в централните части на София или Варна да имат същата стойност както стар панелен апартамент в краен квартал на Шумен или Видин например. Просто атрактивността на имотите е различна.

Като цяло сумата, която може да се отпусне срещу ипотека на жилище може да варира изключително много като съотношение с даден имот, но обикновено се приема, че кредитът не трябва да е над 75% от стойността на апартамента. Това гарантира на съответната банкова институция, че при неплатежоспособност от страна на кредито получателя, банката няма да загуби пари.

Във всеки случай няма как да не се спомене, че ипотеките масово се правят при сравнително добри условия. От една страна лихвените проценти са разумни и условията са приемливи, а от друга страна не е проблем при желание и възможност да изплатите заема до край, без да дължите наказателна такса.

Промени в законодателството от 2014 година не позволяват да се изисква такава такса при предсрочно погасяване. Всъщност такава може да се изисква единствено в случай, че сте взели заема преди по-малко от година и сте го изплащали по-малко от 12 месеца.

При това наказателната лихва в случая може да не повече от един процент, а целта и е в случая да могат да бъдат компенсирани кредиторите за свои евентуални разходи. Така че, ако планирате да теглите ипотечен кредит, огледайте се добре. Условията стават все по-добри за клиентите, което стимулира търсенето и доверието на клиентите.

Няма коментари:

Публикуване на коментар